Leczenie kanałowe, straszne czy nie? - Dla dentystów

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn

Przegląd dentystyczny u osób dorosłych

Przegląd dentystyczny jest podstawową usługą dentystyczną wykonywaną u osób w każdym wieku. Dlatego jest on wykonywany na początku każdej wizyty u dentysty, ponieważ pozwala na dokładne zbadanie stanu

Leczenie kanałowe, straszne czy nie? - Dla dentystów Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn
uzębienia przychodzącego pacjenta. Wykonywanie przeglądu dentystycznego u dzieci może służyć sprawdzeniu, w jaki sposób rozwijają się u dzieci zęby stałe oraz ustaleniu czy żaden z zębów nie wymaga leczenia zwykłego lub kanałowego. Natomiast przegląd dentystyczny robiony u osób dorosłych służy po prostu sprawdzeniu stanu ich uzębienia lub ustaleniu, w jaki sposób powinna wyglądać u konkretnego pacjenta procedura przygotowawcza do zabiegu wszczepienia implantów zębowych. Dlatego przegląd dentystyczny powinien być robiony przynajmniej raz w ciągu roku.

Każda wizyta dziecka u dentysty jest dla niego powodem do ogromnego przeżycia. Zwłaszcza dziecko, które idzie do dentysty po raz pierwszy powinno być do takiej wizyty odpowiednio przygotowane. Takie przygotowanie może polegać na przeprowadzeniu jakiejś rozmowy z dzieckiem oraz na pokazaniu dziecku, w jaki sposób wygląda gabinet dentystyczny. Można to zrobić przy pomocy Internetu lub podczas wizyty zapoznawczej w dziecięcym gabinecie dentystycznym. Taki gabinet zwykle pomalowany jest na jakiś przyjemny kolor, a w czasie wizyty dziecko może zerkać na bajkę puszczaną w telewizorze powieszonym na ścianie. Także sam dentysta zajmujący się leczeniem zębów u dzieci jest dobrze przygotowany do pracy z dzieckiem.


Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj)

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Metody wykorzystywane przez młodych stomatologów


Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.

Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.